Montessori arendavad mänguasjad

Montessori arendavad mänguasjad – hea valik montessori mänguasju õppimise ja iseseisvuse edendamiseks Rume.ee poest.

Kui Montessori mööbel (montessori raamaturiiul jne.) on kahtlemata oluline, siis sõbraliku lapsekeskkonna loomisel on teised montessori vahendid sama olulised. Kui võib kerge oletada, et montessori mänguasjad eksisteerivad lihtsalt eraldi kategoorias, siis tegelikkuses on see veidi keerulisem. Sellist asja nagu montessori mänguasjad iseenesest ei eksisteeri. Kui üldiselt kasutatakse seda kirjeldust erinevate mänguasjade kategoriseerimise hõlbustamiseks, siis montessori mänguasjad on lihtsalt mänguasjad, millel on palju montessori meetodi tunnuseid või mis ühtivad Montessori pedagoogikas väärtuslikuga. 

Headel arendavad montessori mänguasjadel on mitu põhiomadust. 

Lihtsus.

Montessoris on kõik loodud selleks, et aidata lapsel õppida ja areneda. Montessori sõnul on see kasv loomulik kõrvalsaadus lapse aktiivsest ümbritsevast uurimisest. Montessori arendavad mänguasjad Rume.ee poest aitavad just seda teha.

Ja noored on loomult uudishimulikud. Nad ei vaja kõiki kellasid ja vilesid, mida paljud kaasaegsed mänguasjad nende huvi äratamiseks peavad.

Montessori kogukonnas arvatakse, et kui mänguasjad on oma olemuselt elementaarsed, julgustatakse last olema objekti uurimisel ennetavam, mitte ei lõbustata neid näiteks ereda valguse ja valju heliga.

Põhiliste mänguasjade päring muutub “Mida ma saan sellega teha?” mitte “Mida see teeb?” See on väike, kuid oluline erinevus ning montessori arendavad mänguasjad seavad selle prioriteediks, just nagu montessori raamaturiiul seab prioriteediks vaba ruumi loomise.

Teine probleem, mille pärast nende eredate mänguasjade puhul muret tunda, on väga reaalne oht, et noorukid üle stimuleeritakse. Ülestimuleeritud lapsed ei võta tõenäoliselt uut teavet omaks ning võivad muutuda väsinud, vihaseks ja pahuraks.

See on õppimishoiaku pöördväärtus.

Loomulikkus. 

Mänguasjade ostmisel on tavaline, et leiate palju erksavärvilist plasti, kuid Montessorlased eelistavad looduslikumaid materjale, eriti puitu – Rume.ee poes on lai valik kvaliteetseid puidust mänguasju (nagu sorteerimismäng või puidust puzzle).

Puidust mänguasjad on üks parimaid valikuid. Sellel on mitu põhjust, kuid üks olulisemaid on lapse igatsus loodusega ühendust võtta.

Kui plast on võõras, inimese loodud aine, siis puidust ese on tuttav ja tekitab mälestusi välismaailmast.

Lisaks õpetavad looduslikust materjalist mänguasjad lastele meie keskkonda reguleerivaid norme.

Näiteks plastist mänguasjad võivad kukkumisel väiksema tõenäosusega puruneda või mõlkida, kuid looduslikud materjalid võivad kergemini kahjustada saada.

Nende loomulike tagajärgede nägemine võib õpetada noori oma mänguasju hooldama ja hindama.

Atraktiivsus.

Montessori mänguasjad on esteetika ja töötluse poolest erakordselt ahvatlevad, montessori meetod ühendab selle kõik kenasti. Ka beebi mänguasjad ja atraktiivsus käivad käsikäes.

Seda seetõttu, et juhendajad ja hooldajad, kes järgivad filosoofiat, eelistavad, et lapsed tõmbaksid mänguasjade ja tegevuste poole orgaaniliselt, selle asemel, et neid asju neile peale suruda.

Selle tulemusena, mida köitvam ese, seda tõenäolisemalt soovib nooruk sellega tegeleda. Kui otsite kunagi häid montessori mänguasju, on Rume poes kõik, mida vajate.

Hõredus.

Paljud heade kavatsustega vanemad rikastavad oma lapsi igat värvi, kuju ja suurusega mänguasjadega. Mõnel lapsel on nii palju mänguasju, et nad ei jõua nende kõigiga tegeleda.

Kahjuks võivad head kavatsused aeg-ajalt tagasilööki anda, nagu juhtub siis, kui kinkida lastele hulgaliselt mänguasju, mille vahel valida.

Mänguasju on Montessoris vähe, vähemalt lapse vaatevinklist. 

Selle asemel võib hooldaja mänguasju rattaga planeeritud mänguruumi sisse ja välja viia, pakkudes noortele piiratud, kuid pidevalt muutuvaid asju, mida uurida. Montessori arendavad mänguasjad peavad olema kvaliteetsed, mitte arvukad – Rume e-pood saab selles hõlpsasti aidata.

Praktilisus.

Montessori mänguasjad on oma olemuselt sageli praktilised, mis tähendab, et need põhinevad pigem reaalsusel kui väljamõeldisel.

See kehtib eriti väikelaste kohta, kelle õppimine on veel üsna käegakatsutav. Dr Montessori märkas, et tema hoole all olevad lapsed eelistasid sedasorti mänguasju asjadele, mis julgustasid “usumängu”.

See ei tähenda, et Montessori mänguasjade puhul pole loovuse võimalust. See tähendab lihtsalt, et hooldaja kohustus on varustada realistlikud mänguasjad ja seejärel lasta lapse kujutlusvõimel lennata.
Näiteks kui pakume noorele mänguautot, tunneb ta selle ära kui maanteel nähtuga võrreldavat sõidukit. See kinnitab lapse reaalsustaju. Montessori arendavad mänguasjad kipuvad olema praktilised ega murdu igal teisel nädalal – Rume poes on palju praktilisi ja kvaliteetseid mänguasju. Rume.ee poes on ka lai valik montessori mööblit, sealhulgas suurepäraseid näiteid nagu montessori raamaturiiul, kuubiktool ja teised.